Politice se věnuji od roku 2010. Chtěl jsem změnit naše město, ale dřívější garnitura vedení města nebyla na příchod nové generace připravená, natož aby si nechala do rozhodování mluvit. Dovolím si jeden konkrétní příklad. Pamatujete ještě na Piáno na našem terminálu? S přáteli jsme zařídili tento hudební nástroj, domluvili zábor a chtěli jsme nádraží a celé naše město posunout vstříc občanům, jako je to vidět v okolních obcích. A co se stalo? Po týdnu fungování naše piáno muselo být uzavřeno a odvezeno. Ptáte se proč? Protože pro město bylo jednodušší občanskou aktivitu zaříznout, než se za ni postavit. To byl rok 2014 a za ta léta se toho tolik bohužel nezměnilo. Občanská aktivita je stále pro některé zastupitele abstraktní představa.
Když jsem byl mladší, myslel jsem si, že Česká Třebová je to nejlepší město na světě, takový středobod mého vesmíru. To bylo do té doby, než jsem byl schopen porovnat naše město s okolními obcemi. A přišlo velké zklamání - v našem městě nebyla pro mou generaci kvalitní kultura, podporovalo se jen pár spolků, občanská angažovanost na bodu nula. Když se nám před sedmi lety narodila dcera, začal jsem si všímat i dalších věcí, které jsem do té doby přecházel. Přišlo tak další zklamání - záviděl jsem Rudolticím a Litomyšli jejich dětská hřiště, která si naše dítko zamilovalo, a dojížděli jsme raději tam.
Deset let pracuji v sociálních službách, posledních pět v Ústí nad Orlicí, kde jsem opět mohl srovnávat. Zjistil jsem, že to, co u nás nejde, tak v jiných městech funguje. Pro příklad Komunitní plánování, které má za úkol vytvořit společnou strategii se všemi poskytovateli sociálních služeb. Výsledkem je adekvátní reakce služeb vůči potřebám obyvatelů města.
V únoru vznikla krize na Ukrajině a začali se u nás objevovat její obyvatelé. S kolegyní Šárkou Březinovou jsme se rozhodli aktivně pomáhat. Zde jsme narazili na vlažnou reakci našeho města a sociálních služeb. Nechci říci, že odmítavou, ale spíše se jednalo o nepochopení, proč by se měla občanská společnost aktivně zapojit do pomoci. Sbírky podle nás prostě nejsou to, co by Ukrajince zapojilo do dění v našem městě. Podařilo se nám tedy vytvořit komunitní prostor pro utečence a integrovat je do společnosti. V tuhle chvíli se velká část vrátila zpět do své vlasti a ti, kteří zde zůstali, si našli zaměstnání a jsou součástí našeho města. Tím chci říci, že mnohdy nezáleží na tom, z jakého národa kdo je. Pomáhat si navzájem je ukazatel, který je v této době zásadní. Je to nedílná součást sociálních služeb a institucí, které jsou pro sociální smír důležité.
Doba se změnila a finance skrze evropské dotace bohužel nepřicházejí tak, jako před deseti lety. Tehdy jsme za ně postavili sjezdovku, zimní stadion atd. V této době je potřeba mít na městském úřadě člověka, který rozumí dotačním projektům a dokáže efektivně a jasně reagovat na nabídky různých ministerstev. Město nevzkvétá a bez financí z dotačních titulů to bude bohužel vypadat stejně.
Environmentální udržitelnost je důležitým prvkem každého moderního města 21. století. Doba nekonečného plýtvání je dávno za námi a my se musíme naučit lépe třídit a přestat plýtvat vším, co by mohlo někomu ještě posloužit. Bavím se o RE-USE centru, prostoru, který dá nový život starým věcem, jako jsou hračky, nádobí, drobná elektronika, oblečení a mnohé další, co by ještě jiní lidé dokázali využít.
Poslední mým tématem je znovunalezení identity našeho města. Zkuste se sami zeptat, co je pro vás Česká Třebová. Určitě se vám vybaví krásná příroda v okolí a koleje, které město rozdělují. Příroda je určitě to, co zaujme i turisty, i když jich u nás moc nebývá. Koleje, vlaky a dávná doba železnice je bohužel už jen pouhá nostalgická vzpomínka. Na druhou stranu nás ovlivňuje natolik, že i dnes bychom na ní měli stavět a připomínat si, že naše město může díky své poloze uvítat mnoho turistů, kteří mohou navštívit Peklák, udělat si vycházku do okolí nebo vytvořit bod pro návštěvu okolních měst, například Litomyšle.
Financí má Česká Třebová opravdu málo. Jsme zadlužené město, ceny energií stoupají, válka je za humny a v nadcházejícím období nového zastupitelstva budeme mít obrovské výzvy. Já mám ale odvahu změnit Českou Třebovou a dokázat to, že i bez velkých investic může naše město vzkvétat - a to i díky uvědomění si toho, že vše začíná od každého z nás.
Přijďte ke komunálním volbám podpořit změnu, kterou společně jako Piráti nabízíme.